Coś więcej niż dieta

„Coś więcej niż dieta” to hasło przewodnie tej strony. Znajdziecie tu informacje dotyczące zdrowia fizycznego, psychicznego oraz rozwoju duchowego. Uważam, że są to nierozłączne trzy elementy życia każdego człowieka, które oddziaływują na siebie i przenikają się nawzajem. Niemożliwe jest zachowanie pełnego zdrowia bez choćby jednego z tych obszarów. Przyzwyczajeni jesteśmy do tego, że rozpatrujemy choroby jedynie na podłożu fizycznym, dokładnie analizując zaburzenia fizjologiczne. Podczas gdy dużo zależy od otaczającego nas świata, ludzi oraz samej psychiki, wzorców z dzieciństwa zakorzenionych w podświadomości, powielanych schematów i przekonań. Uważam, że nie ma jednego czynnika wywołującego chorobę, dysfunkcję.. jest ich wiele. Czynniki te przenikają się nawzajem, nasilają lub wyciszają. Dlatego właśnie nie możemy oddzielać ich od siebie. Czy niedoczynność tarczycy to tylko i wyłącznie zaburzenie w wydzielaniu hormonów przez przysadkę mózgową i tarczycę? Czy może problem z własną samooceną, docenianiem siebie, umiejętnością wypowiedzenia swojego zdania publicznie i wyrażenia sprzeciwu?

Idąc tym tokiem rozumowania moglibyśmy przypisać każdemu schorzeniu listę pytań, które opisywałyby ich psychologiczne podłoże. W ten sposób dotarlibyśmy do źródła choroby i możliwe byłoby wyleczenie jej w każdym obszarze. Niestety każdy z nas jest inny. Każdy ma inną drogę i napotyka różne czynniki, które warunkują jego zdrowie. Indywidualizm – to cecha, która najlepiej nas opisuje. Nie ma też uniwersalnej diety dobrej dla każdego. Oprócz kwestii oczywistych – takich jak choroby, z którymi niektórzy się zmagają, odróżniają nas inne kwestie np. predyspozycje genetyczne. Żywność pozornie zdrowa – dla jednego będzie wysoce odżywcza natomiast drugiemu zaszkodzi. Co więcej, nawet w przypadku tych samych jednostek chorobowych, zalecenia dietetyczne mogą się różnić. Wynika to właśnie z naszej niepowtarzalności, która sprawia, że każdy z nas jest wyjątkowy i wymaga wyjątkowego podejścia 🙂

Znajdziesz tu odpowiedzi na wiele pytań. Być może dowiesz się więcej o głębszej analizie przyczyn Twojej choroby. Mam nadzieję, że wyciągniesz tyle informacji, ile jest Ci w danym momencie potrzebne oraz że staniesz się bardziej świadomy dlaczego to właśnie Ciebie spotkało takie schorzenie. Będzie mi bardzo miło jeśli dołożę cegiełkę do Twojego sukcesu.

Natomiast jeśli masz wrażenie, że żadna z opisywanych diet do Ciebie nie pasuje bądź okazała się nieskuteczna, a teorie psychosomatycznego podłoża Twojego schorzenia wzbudzają wiele wątpliwości.. po prostu napisz! Jestem pewna, że istnieje jeszcze coś głębszego, coś do czego nie dotarłeś/aś. Coś, co okaże się rozwiązaniem Twoich problemów.

 

Ściskam Cię mocno!
Klaudia Ruszkowska