80/20- możesz jeść niezdrowe produkty na diecie

80/20- możesz jeść niezdrowe produkty na diecie

  WSZYSTKO ALBO NIC!

„Albo trzymasz czystą dietę na 100% albo możesz nawet nie zaczynać” ❌ Często to słyszysz❓
Według wielu osób dieta oznacza czas, w którym jemy tylko niespecjalnie smaczne, „dietetyczne” jedzenie + wykonujemy ciężkie treningi, których niekoniecznie lubimy.
Nasuwa mi się teraz takie pytanie.. dokąd to prowadzi❓
Na pewno nie do ZDROWIA! – chyba jedynie do zaburzeń odżywiania
Przekonałam się o tym na własnym doświadczeniu. Narzucanie sobie:

  •  nierealnych celów (przykładowo: zrzucenie dużej ilości kilogramów w krótkim czasie. Gdy uda Ci się schudnąć 3-4 kg miesięcznie, myślisz sobie „to bez sensu, przede mną jeszcze 15”
  • zbyt rygorystycznych zasad ‼️⛔️(przykładowo: przez rok nie zjem ani grama czekolady. W rezultacie cały czas, gdy masz możliwość ją zjeść (np. będąc w gościach), odmawiasz sobie, czujesz się nieszczęśliwa. Wszyscy mogą, tylko Ty nie. Narzucanie sobie takich zasad powoduje, że tworzysz sobie więzienie, z którego (zapewniam) po tym roku będzie Ci bardzo ciężko wyjść. Nierzadko słyszę w gabinecie historie kobiet, które po długim „detoksie” od czekolady, rzucały się na nią w podwójnych ilościach
    W rezultacie takich działań kreujesz w swojej głowie podział żywności na „dozwolone i zakazane” ⛔️✅. Wszyscy przecież doskonale wiemy, że zakazany owoc smakuje najlepiej.
    Wyznaję zasadę 80/20 lub w niektórych przypadkach – 90/10. Oznacza to, że 80% Twojej diety jest taka, jak być powinna, a te pozostałe 20% to przestrzeń na produkty, które bardzo lubisz i których jedzenie sprawia Ci ogromną przyjemność . Warto więc przemyśleć, kiedy i z jakiego jedzenia skorzystamy w ramach tych 20%. I nie chodzi o bezmyślne wrzucanie w siebie ciasteczka biegiem wychodząc z domu, a o zaplanowane wyjście ze znajomymi i zjedzenie ulubionego dania. Dzięki tej zasadzie zyskujesz WOLNOŚĆ . Cieszysz się życiem i nie odmawiasz sobie niczego w imię swojej figury. Ona nie jest jedynym sensem Twojego życia. Pamiętaj, że zdrowie psychiczne jest równie ważne! A taki
    sposób żywienia to jest COŚ WIĘCEJ NIŻ DIETA ❤️☘️